Bajka o bestii

Dalej niż nigdzie dawniej niż nigdy był sobie las. Wielki spokojny las w którym zwierzęta mieszkały w zgodzie zgodnie z rolą w łańcuchu pokarmowym. Czasami zaginął zajączek, czasami wilk nabił się na jelenie rogi… zwykłe życie toczyło się swoim leniwym torem. Do czasu aż w lesie pojawiła się bestia.

Wiadomość i niej rozeszła się po lesie szybciej niż ogień w lipcowe południe.
…Bestia… szeptały jeże
…bestia…. szumiały liście
…BESTIA!… na cały głos wyła wilczyca, która właśnie straciła wszystkie dzieci

A bestia była straszna. Miała niedźwiedzie łapy i jelenie rogi, ogon węża i wilczy pysk. Oczy jak słońca, kości z kamienia. Nie bała się niczego. Przetaczała się jak góra łamiąc drzewa, zabijając zwierzęta, tamując potoki i żadne zwierze nie było w stanie jej zatrzymać.

Przerażenie zadomowiło się w lesie jak jesienna mgła. Wdzierało się w najmniejsze norki i najbardziej niedostępne leża, a tam gdzie się wdarło zostawiało przenikliwy chłód nienawiści. I znów po lesie rozeszło się hasło.

…zabić!… warczała wilczyca tropiąc bestię
…zabić!… mruczały krety kopiąc doły
…zabić… szumiały drzewa zwalane w poprzek drogi

I bestia wpadła w pułapkę.

Kiedy przestała się ruszać na dnie dołu przywalona przez drzewa, zagryziona przez wilki, pokiereszowana przez niedźwiedzie wąż spełzł na dno i spomiędzy żelaznych prętów, i pozszywanych zwierzęcych skór wyciągnął małą szarą mysz, która wolała nienawiść niż bycie niezauważoną.

Zobacz też...

Dodaj komentarz